Działanie w zakresie klejenia tworzyw z plastiku. Po co komu takie rozwiązanie?

Contact An Agent

O klejeniu plastiku zostało stworzonych już setki prac doktorskich choć z małym prawdopodobieństwem od razu się na nie natkniecie po wpisaniu w swoją wyszukiwarkę „spawanie plastiku Szczecin”. Mimo to wciąż całe mnóstwo osób, w tym również i inżynierów traktuje to jako rzecz trudną i mocno skomplikowaną. Do końca nie wiemy gdzie jest powód, są tu nadużywane chemiczne pojęcia, mają naprawdę niesamowicie przesadzone znaczenie. W praktyce jednak sklejenie plastiku to coś kompletnie możliwego.

Najbardziej istotną zasadą w powodzeniu tego procesu jest… zwiększenie napięcia powierzchniowego konkretnie wybranego tworzywa, które będziemy chcieli skleić. Jak to zrobić? Należy poddać aktywacji ich powierzchnię. Na przykład przez tlen lub gaz „opalając” nim powierzchnię tworzywa. Wtedy powierzchnia zaczyna jonizować, mamy więc pożądany rezultat. Zabieg ten nazywamy koroną.

Możliwe jest także zastosowanie kilkunastu rodzajów klejów, oto przykłady:
-kleje hybrydowe
-kleje utwardzane światłem UV
-kleje silikonowe
-kleje z grupy topliwej i butyle
Oczywiście nie jest to kompletny katalog możliwości.

Napięcie powierzchniowe tworzywa można też podwyższyć przez:
-plazmę niskociśnieniową
-plazmę atmosferyczną
-fluorowanie
-oddziaływanie płomienia
We wszystkich wariantach tego działania chodzi o zmianę chemicznych właściwości, a czasami też fizycznych warstwy powierzchniowej w tworzywach sztucznych.

Dlaczego warto to robić?

Obecnie kreuje się już w laboratoryjnych warunkach tworzywa, które są łatwiejsze do klejenia, ale niestety są one dość drogie. Z tego powodu właśnie dużo łatwiej i mimo wszystko taniej jest uaktywnić warstwę powierzchniową, że tak powiem tradycyjnych tworzyw sztucznych.

Poza procesem sklejania sztucznych tworzyw jest swobodnie możliwe także wykonywanie spawania plastiku w bardzo licznym repertuarze miejsc. Dzisiaj praktycznie wszędzie znajdziemy ten typ usług. Na czym polega proces. Najprościej rzecz ujmując na uplastycznieniu krawędzi tworzyw przed ich połączeniem i oczywiście w celu ich połączenia.